Sheet stamping press Schuler E4-500-3.1-850 — 500 ton
Specifications (EN) -
Sheet stamping press Schuler E4-500-3.1-850 — 500 ton (ID: S75925)
| Type | Stamping press |
| Manufacturer | Schuler |
| Model | E4-500-3.1-850 |
| Maximum force (pressing) | 500 ton |
| Length of the bottom working table | 3100 mm |
| Width of the bottom working table | 1900 mm |
| Maximum distance between the tables (at the lower position of the slider) | 1155 mm |
| Maximum number of strokes (manual work) | 12 1/min |
| Maximum length of the stroke of the upper table | 850 mm |
| Adjustment of the slider | 500 mm |